4 آذر تولد کارل بنز بنیان‌گذار مرسدس بنز

4 آذر تولد کارل بنز بنیان‌گذار اتومبیل در جهان

170 سال پیش، کارل بنز مهندس مشهور آلمانی و موسس شرکت معروف مرسدس بنز، متولد شد. وی در کنار مرسدس بنز که بخش مهمی از صنعت خودرو به حساب می‌آید، بخاطر اختراع اولین موتورهای درون سوز نیز نامش در تاریخ خودرو جاودانه شده است.

25 نوامبر سال 1844 کارل بنز مهندس و مخترع مشهور آلمانی در شهر کارلسروهه آلمان متولد شد. فقط 2 سال داشت که پدرش را از دست داد، بعدها به یاد پدرش، نام خود را به کارل فردریش بنز تغییر داد. نبود پدر، خانواده کارل فردریش را با مشکلات زیادی روبرو کرد و مخارج زندگی توسط مادرش به سختی تامین می‌شد. با وجود اینکه از نظر مالی به شدت مشکل داشتند، اما مادر کارل روی تحصیل فرزندنش حساس بود و اولویت را تحصیل او می‌دانست. کارل در مدارس خوب آن دوران شروع به تحصیل کرد و نبوغ خود را خیلی سریع به نمایش گذاشت. زمانی که فقط 9 سال سن داشت در سالن سخنرانی که دانشمندان آن دوران حضور می‌یافتند و دستاوردهایشان را عرضه می‌کردند، حضور می‌یافت و به مباحث علمی گوش می‌داد. در این دوران کارل جوان به شدت تحت تاثیر سخنرانی‌های فردیناند ردتنباخر قرار گرفت، کسی که از وی به عنوان یکی از بنیانگذران مهندسی مکانیک یاد می‌شود.

در جوانی کارل بنز بدنبال تحصیل در رشته‌ی آهنگری بود، اما به مرور مسیرش را تغییر داد و تصمیم گرفت همانند پدر مهندس لوکوموتیو شود. کارل بنز 30 سپتامبر سال 1860 در سن 15 سالگی در امتحان ورودی دانشگاه کارلسروهه برای رشته مهندسی مکانیک شرکت کرد و با قبولی در این آزمون اجازه ورود به دانشگاه را یافت. وی در این دوره نیز از شاگردان بزرگ فردینان ردتنباخر به حساب می‌آمد. کارل فردریش بنز در تاریخ 9 جولای سال 1864 در حالی که فقط 19 سال سن داشت با مدرک مهندسی مکانیک از دانشگاه کارلسروهه فارغ التحصیل شد.

ایده ساخت ماشین در ذهن کارل بنز در خلال تحصیل در دانشگاه و زمانی که وی با دوچرخه به دانشگاه می‌رفت شکل گرفت. وی در تمام طول مسیر روی ایده خود فکر می‌کرد و آن را می‌پروراند. بعد از پایان تحصیل کارل فردریش بنز به مدت 7 سال در کارخانه‌های مختلف به عنوان کارآموز مشغول به کار شد، اما در هیچ کدام از آنها شغل ثابت پیدا نکرد. با این حال حضور در این شرکت‌ها و شرکت در دوره‌های آموزشی آن‌ها در کنار تجربه‌ی کارهای مختلف، دید وسیع و تجربه گرانبهایی را در اختیارش قرار داد. سال 1871 کارل بنز در سن 27 سالگی به همراه آگوست ریتر شروع به ساخت یک کارخانه کوچک آهن و کارگاه اهنگری کرد. سال‌های اولیه کار نتایج کاملا نا امید کننده بود و اگوست ریتر دیگر به کار علاقه نشان نمی‌داد؛ اما کارل بنز به کار امیدوار بود و به تلاش ادامه می‌داد.


 

در این وضعیت نامزد کارل بنز، برتا رینگر با جهیزیه خود سهم اگست ریتر را خرید. در شرایطی که کارخانه آهن و کارگاه اهنگری کارل بنز در شرایط بدی قرار داشت و آن‌ها به سختی می‌توانستند مخارج روزمره خود را تامین کنند، کارل توانست مدل‌های اولیه موتور خود را اختراع کند و این موضوع کمک بزرگی به سودآوری کارخانه انها کرد و کمی از مشکلاتشان کاست. به مرور کارل بنز با ثبت اختراعات خود در زمینه مدل‌های مختلف موتور و ساخت موتورهای قویتر، در حالی که سود مناسبی را برای شرکت به همراه آورد، توانست باعث شهرت وی شود. در اوایل دهه‌ی 1880 مشکلات دوباره به سراغ شرکت آن‌ها آمد و بخاطر بدهی‌های بانکی و فشارهایی که از بانک‌ها بخاطر مخارج سنگین کارشان وارد می‌شد شروع به واگذاری سهام شرکت‌ کرد. تا آنجا که کارل بنز تنها 5% از سهام شرکت را دراختیار داشت و حتی به نظرات وی در طراحی محصولات شرکت نیز اهمیتی داده نمی‌شد. همین موضوع باعث شد که سال 1883، کارل بنز بطور کامل شرکتی که خود آن را تاسیس کرده بود را ترک کند و به کار مورد علاقه و سرگرمی دوران کودکیش یعنی تعمیر دوچرخه مشغول شود و یک مغازه برای تعمیر دوچرخه باز کرد و بعد از مدتی نیز کمپانی جدید تاسیس کرد و خیلی زود به موفقیت قابل ملاحظه‌ای در ساخت موتورهای گازی ثابت دست یافت.

موفقیت کارل بنز در شرکت جدید کمک کرد تا وی بتواند روی رویای کودکی‌اش یعنی کالسکه‌های بدون اسب تمرکز کند. سرانجام کارل بنز رویای خود را در سال 1885 با ثبت بنز پتنت-موتورواگن به حقیقت تبدیل کرد تا نامش را در تاریخ صنعت خودر جاوان سازد و نوید شروع عصر طلایی جدیدی را بدهد. کارل بنز در تاریخ 19 ژانویه سال 1885 سه چرخه‌ای را که با موتور گازسوز حرکت می‌کرد، به شماره ۳۷۴۳۵ در دفتر ثبت اختراعات آلمان، در شهر برلین ثبت کرد. این خودرو نخستین اتومبیل در صنعت خودروسازی بشمار می‌آید.

کارل فردریش بنز تمام عمر خود را وقف صنعت خودرو و اتومبیل کرد و بدون شک عصر طلایی خودرو و بسیاری از تحولاتی که در قرن 20 میلادی به وقوع پیوست مدیون این مرد پرتلاش بوده است. کارل بنز سرانجام در تاریخ 4 آوریل سال 1929 و در 84 سالگی دیده از جهان فروبست. شرکت خودروسازی که کارل فردریش بنز از خود به جای گذاشت در حال حاضر یکی از بزرگترین شرکت‌های خودروسازی جهان است.


 


/ 0 نظر / 106 بازدید